Самооцінка - оцінка людиною самої себе, своїх можливостей і якостей, своєї важливості. Від самооцінки залежать взаємовідносини людини з оточуючими, її критичність, вимогливість до себе, ставлення до успіхів і невдач.
Самооцінка буває адекватною і неадекватною.
Адекватна самооцінка - та, що відповідає реальності. Людина з адекватною самооцінкою правильно оцінює свої здібності, можливості, якості та вчинки. Вона ставить перед собою цілі, які може досягти.
Неадекватна самооцінка - коли людина себе неправильно оцінює. Неадекватна самооцінка може бути завищеною та заниженою.
Для завищеної самооцінки характерна переоцінка людиною своїх позитивних якостей. Людина із завищеною самооцінкою не визнає власних помилок, не сприймає критики на свою адресу, не дослухається до думок інших і часто ставить себе вище за оточуючих. Така людина хоче бути лідером усюди - на роботі, у сім’ї, у школі та в колі друзів.
Занижена самооцінка проявляється через применшення своїх переваг або (і) перебільшення недоліків. Людина із заниженою самооцінкою вважає, що їй не щастить у житті, що в неї нічого не виходить. Вона не може досягти поставленої мети, чогось навчитися. Така людина постійно собі докоряє і не вірить у власні сили. Її вчинки залежать від думок інших людей, оскільки вона боїться, що її не сприймуть і не зрозуміють.
Щоб підвищити самооцінку, потрібно:
- перестати вважати себе невдахою;
- більше звертати увагу на позитивні риси характеру й чесноти, що вам притаманні;
- припинити сварити й повчати себе;
- намагатися більше спілкуватися з людьми, які вас розуміють і підтримують;
- не соромитися висловлювати власну думку;
- бути активними в усьому, діяти впевненіше і рішучіше;
- зайнятися улюбленою справою, яка даватиме вам задоволення.
Немає коментарів:
Дописати коментар